Arxiu Municipal

 

Els alcaldes de Terrassa

 Aquest √©s un llistat dels alcaldes de Terrassa des del 1800 fins a l'actualitat. Cal a dir que, abans del Decret del 23 de juny de 1835, parlem de batlle i no d'alcalde.
 La R indica aquells alcaldes que han pres possessi√≥ del c√†rrec en m√©s d'una ocasi√≥.
  • Ignasi Busquets i Mitjans. Batlle l‚Äôany 1800.
  • Salvador Vallhonrat Parellada. Batlle l'any 1801-1802.
  • Pablo Mauri Dulcet. Batlle l'any 1803.
  • Salvador Vallhonrat Parellada. Batlle l'any 1804. R
  • Jaume Soldevilla. Batlle l'any 1805-1806.
  • Josep Vendrell Salvany. Batlle l'any 1807.
  • Salvador Vinyals i Gal√≠. Batlle l'any 1808.
  • Joan B. Vendrell Sagrera. Batlle l'any 1809.
  • Josep Mart√≠ Marcet. Batlle l'any 1810.
  • Joan B. Vendrell Sagrera. Batlle l'any 1811-1812. R
  • Joan Ponsa Sobrevals. Batlle l'any 1813-1814.
  • Josep Mauri i Suris. Batlle l'any 1815-1817.
  • Jaume Mart√≠nez. Batlle l'any 1818-1819.
  • Joaquim de Sagrera Domenech. Batlle l'any 1820.
  • Pau Busquets Barata. Batlle l'any 1821.
  • Antoni Rod√≥ i Mart√≠nez. Batlle l'any 1822.
  • Miquel Vinyals i Gal√≠. Batlle l'any 1823.
  • Josep Mauri i Suris. Batlle l'any 1824. R
  • Cristobal Rod√≥. Batlle l'any 1825.
  • Bartolom√© Amat i Torres. Batlle l'any 1826.
  • Josep Oller Biosca. Batlle l'any 1827.
  • Manel Frutos Lleonart. Batlle l'any 1828.

 D'aqui en endavant ens referim a alcaldes i indiquem primer la data de possessi√≥ del c√†rrec i, seguidament, la de cessi√≥:

  • Bartolom√© Amat i Torres. 1836. R
  • Miquel Vinyals i Gal√≠. 17/10/1836 - 11/08/1839. R
  • Bartolom√© Amat i Torres. 12/08/1839 - 18/01/1841. R
  • Josep Mauri i Suris. 18/01/1841 - 31/12/1841. R
  • Tomas Sagrera i Font. 01/01/1842 - 18/08/1842.
  • Agust√≠ Gal√≠ i Gal√≠. 18/08/1842 - 31/12/1842.
  • Miquel Vinyals i Gal√≠. 01/01/1843 - 24/09/1843. R
  • Josep Rod√≥ i Mart√≠nez. 25/09/1843 - 10/06/1844.
  • Pau Gal√≠ i Gal√≠. 11/06/1844 - 03/01/1846.
  • Agust√≠ Gal√≠ i Gal√≠. 04/01/1846 - 0201/1848. R
  • Joan Daura Torrens. 03/01/1848 - 24/10/1848.
  • Jaume Rod√≥. 25/10/1848 - 21/03/1849.
  • Seraf√≠ Sanmart√≠ Coma. 22/03/1849 - 26/01/1850.
  • Josep Segret Moratonas. 27/01/1850 - 04/02/1852.
  • Salvador Vallhonrat. 05/02/1852 - 15/01/1854.
  • Miquel Vinyals i Gal√≠. 16/01/1854 - 25/10/1856. R
  • Antoni Gal√≠ i Coma. 26/10/1856 - 14/01/1857.
  • Josep Cadafalch i Buguny√†. 15/01/1857 - 31/12/1858.
  • Josep Segret Moratonas. 01/01/1859 - 31/12/1862. R
  • Ignasi Amat i Gal√≠. 01/01/1863 - 31/12/1864.
  • Miquel Trullas i Oller. 01/01/1865 - 18/01/1868.
  • Domingo Ventall√≥ i Llobateras. 19/01/1868 - 12/04/1868.
  • Domingo Ventall√≥ i Llobateras. 13/04/1868 - 06/10/1868. R
  • Antoni Gal√≠ i Coma. 07/10/1868 - 31/12/1868. R
  • Jaume Vallhonrat i Rovira. 01/01/1869 - 02/01/1876.
  • Ignasi Amat i Gal√≠. 03/01/1876 - 05/01/1876. R
  • Jaume Vallhonrat i Rovira. 05/01/1876 - 28/02/1877. R
  • Jaume Colomer i Forrellat. 01/03/1877 - 28/10/1878.
  • Isidre Abell√≥ i Espinalt. 01/07/1879 - 23/05/1880.
  • Isidre Torres i Falguera. 23/05/1880 - 15/07/1880.
  • Isidre Torres i Falguera. 15/07/1880 - 01/07/1881. R
  • Narc√≠s Argem√≠ i Vendrell. 01/07/1881 - 01/07/1883.
  • Joaquim Marinel¬∑lo i Bosch. 01/07/1883 - 01/07/1885.
  • Isidre Torres i Falguera. 01/07/1885 - 03/07/1885.
  • Dom√®nec Domingo i Margarit. 03/07/1885 - 26/03/1886.
  • Dom√®nec Domingo i Margarit. 26/03/1886 - 01/08/1887. R
  • Dom√®nec Domingo i Margarit. 01/08/1887 - 01/01/1890. R
  • Dom√®nec Domingo i Margarit. 01/01/1890 - 31/12/1890. R
  • Joan Barata i Quintana. 01/07/1891 - 15/10/1891.
  • Joaquim Marinel¬∑lo i Bosch. 15/10/1891 - 24/12/1891. R
  • Joan Barata i Quintana. 24/12/1891 - 31/01/1892. R
  • Miquel Homs i Ros√©s. 31/01/1892 - 01/01/1894.
  • Ramon Cort√©s i Prat. 01/01/1894 - 30/06/1895.
  • Josep Ventall√≥ i Vintr√≥. 01/07/1895 - 17/10/1897.
  • Joan Marcet i Palet. 17/10/1897 - 10/05/1898.
  • Pelegr√≠ Matalonga i Payeras. 11/05/1898 - 19/03/1899.
  • Francesc Belil i Roura. 19/03/1899 - 01/07/1899.
  • Francesc Belil i Roura. 01/07/1899 - 11/04/1900. R
  • Josep Ventall√≥ i Vintr√≥. 12/04/1900 - 19/03/1901. R
  • Pelegr√≠ Matalonga i Payeras. 20/03/1901 - 31/12/1901. R
  • Joan Salas i Morral. 01/01/1902 - 10/06/1903.
  • Joaquim Alegre i Pujals. 11/06/1903 - 31/12/1903.
  • Alfons M¬™ Ubach i Sol√†. 01/01/1904 - 31/12/1905.
  • Joan Vallhonrat i Prat. 01/01/1906 - 06/03/1909.
  • Francesc Comas i Singla. 07/03/1909 - 30/06/1909.
  • Josep Rigol i Casanovas. 01/07/1909 - 31/12/1909.
  • Josep Garcia i Humet. 01/01/1910 - 31/12/1911.
  • Josep Ull√©s i Jover. 01/01/1912 - 31/12/1913.
  • Josep Ull√©s i Jover. 01/01/1914 - 31/12/1915. R
  • Josep Ull√©s i Jover. 01/01/1916 - 31/12/1917. R
  • Emili Soler i Anglada. 01/01/1918 - 01/04/1920.
  • Emili Soler i Anglada. 01/04/1920 - 31/04/1922. R
  • Pere Salom i Morera. 01/04/1922 - 30/09/1923.
  • Ramon Casares Bescansa. 01/10/1923 - 09/10/1923.
  • Josep Freixa i Argem√≠. 09/10/1923 - 16/12/1923.
  • Miquel Argem√≠ i Barba. 15/12/1923 - 26/02/1924.
  • Josep Freixa i Argem√≠. 27/02/1924 - 23/03/1924. R
  • Pere Ribas i Mart√≠n. 24/03/1924 - 02/05/1925.
  • Salvador Utse i Pay√†s. 02/05/1925 - 06/08/1925.
  • Josep Ull√©s i Jover. 06/08/1925 - 25/02/1930.
  • Benet Badrinas i Poll. 26/02/1930 - 11/03/1930.
  • √Älvar Vinyals i Aguilera. 11/03/1930 - 02/04/1930.
  • Antoni Boada i Llad√≥. 02/04/1930 - 04/04/1930.
  • Josep Gibert i Escud√©. 04/04/1930 - 16/04/1931.
  • Avel¬∑l√≠ Estrenjer i Maci√†. 16/04/1931 - 16/06/1931.
  • Samuel Morera i Ribas. 16/06/1931 - 22/09/1931.
  • Avel¬∑l√≠ Estrenjer i Maci√†. 22/09/1931 - 01/03/1932. R
  • Ramon Camps i Celma. 01/03/1932 - 01/12/1932.
  • Samuel Morera i Ribas. 01/12/1932 - 01/02/1934. R
  • Samuel Morera i Ribas. 01/02/1934 - 07/10/1934. R
  • Francesc Llongueras i Mach. 08/10/1934 - 03/05/1935.
  • Josep Homs Bages. 03/05/1935 - 17/02/1936.
  • Dom√®nec Armengol i Ballb√©. 17/02/1936 - 26/02/1936.
  • Samuel Morera i Ribas. 26/02/1936 - 24/08/1936. R
  • Jaume Figueras i Salellas. 25/08/1936 - 15/10/1936.
  • Jaume Figueras i Saellas. 15/10/1936 - 27/06/1937. R
  • Samuel Morera i Ribas. 28/06/1937 - 11/12/1937. R
  • Enric Aldave Rebullida. 11/12/1937 - 18/04/1938.
  • Francesc S√†bat i Romagosa. 18/04/1938 - 24/05/1938.
  • Ramon Soler i Orriols. 24/05/1938 - 05/08/1938.
  • Marcel¬∑l√≠ S√†bat i Romagosa. 05/08/1938 - 15/01/1939.
  • Joan Prat i Castella 15/01/1939 - 26/01/1939
    Josep Homs i Bages. 27/01/1939 - 06/09/1940. R
  • Joaquim Amat i Llopart. 06/09/1940 - 08/09/1945.
  • Alfons Vallhonrat i Cat√†. 08/09/1945 - 19/09/1945.
  • Josep Ventall√≥ i Mesa. 19/09/1945 - 31/03/1946.
  • Alfons Vallhonrat i Cat√†. 24/02/1947 - 18/02/1952.
  • Pere Matalonga i Feliu. 18/02/1952 - 04/07/1953.
  • Josep Clap√©s i Targarona. 04/07/1953 - 06/02/1955.
  • Josep Clap√©s i Targarona. 06/02/1955 - 05/03/1964. R
  • Miquel Onandia i Nunell. 05/03/1964 - 17/03/1970.
  • Josep Donadeu i Cadafalch. 17/03/1970 - 01/02/1976.
  • Josep Donadeu i Cadafalch. 01/02/1976 - 27/09/1977. R
  • Dom√®nec Jofresa i Vellsol√†. 27/09/1977 - 19/04/1979.
  • Manuel Royes i Vila. 20/04/1979 - 12/04/2002. R
  • Pere Navarro i Morera. 13/04/2002-30/11/2012. R
  • Jordi Ballart i Pastor. 10/12/2012



ARXIU MUNICIPAL DE TERRASSA

Ajuntament de Terrassa
Carrer Pantà, 20
08221 Terrassa (Barcelona)
Tel. 93 739 70 00
ext: 4251, 4252, 4253

Horari de consulta:
de 9:00 a 14:00 de dilluns a divendres

E-mail de consulta:
arxiu.municipal@terrassa.cat

Blog de l'Arxiu:
http://blogs.terrassa.cat/arxiu/

Twitter de l'Arxiu:
https://twitter.com/ArxiudeTerrassa